Ford Gösterge İşaretlerinin Anlamları Nelerdir?
  • 9 Haziran 2020
  • 2267

Ford Gösterge İşaretlerinin Anlamları Nelerdir?

Trafiğe çıkan her arabanın göstergelerinde belli işaretler ve semboller ve sürücüyü uyaran Bazı kurallar bulunmaktadır.

Ford marka arabası olan sürücüler bazen ikaz lambalarının ne anlama geldiğini merak etmektedirler bazen bir arıza meydana geldiğinde o esnada neler yapabileceklerini anlayamadıkları için çok büyük merak uyandıran sorular sorulmaktadır.

Ford Gösterge İşaretleri Nelerdir?

Yuvarlak bir daire içerisinde bulunan ABS yazısının anlamı uyarı lambası anlamına gelmektedir aracın içerisinde ABS devreye girdiğinde yanan bu ikaz lambası daha çok araç seyir halinde iken yanma meydana gelirse bu durum bir arıza göstergesi olabilir.

​​​​​ü resmi içerisinde yazılmış olan artı ve eksi işaretlerinin anlamı genel itibari ile akünün şarj uyarı lambası anlamına gelmektedir yani araç seyir halindeyken yanarsa bu işaret bir arızanın belirtisi olabilmektedir ve gerek olmayan bütün elektrikli donanımlar kapatılmalıdır. Aracın hemen bir yetkili servis istasyonuna götürülmesi daha uygun olacaktır.

Arka sis lambası göstergesi ise 3 tane üst üste paralel bir şekilde çizilmiş olan kısa çizgi ile ciddi bir şekilde kavisli olarak kesin bir çizgi işareti, arka sis lambaları yakıldığında yanmaktadır.

Buzlanma uyarı lambası ise genellikle sıcaklık değerlerinin 4 derece Üzerine çıkması dahi kötü hava koşullarına mevcut olabileceğini sürücüye uyarı olarak yansıtılmaktadır bu şekilde bir hava koşulu meydana geldiğinde bu resmi, altıgen bir şeklin içerisinde çıkmakta olan çizgilerin anlamları ise Havanın çok soğuk olduğu, buzlanmanın ulaşabileceği ve bu durumda sürücülerin yavaş bir şekilde seyretmeleri gerektiğini bildirir.

Arabanın arkasında çıkmış olan ve olmayan çizginin anlamı ise denge sistemi göstergesi anlamına gelmektedir denge sistemi uyarı lambası ise daha çok sistem devrede iken yanıp sönme gibi bir durum söz konusu olacaktır kontak açıldığında sürekli yanarsa videoda hiç yanmaz ise bu durum bir arızanın anlamına gelebilecektir. Bu durumda araba çalıştırılmamalıdır stop edilerek bir yetkili servise başvurulmalıdır.

Benzin pompası işareti ise aracın içerisinde yakıtın çok az kaldı ve en yakın süre içerisinde yakıtın tekrar alınması gerektiğini sürücüye bildirir.

Koltuğa oturmuş bir sürücü ya da yolcunun üzerinden çaprazlamasına geçen ip işareti ise emniyet kemerinin bağlanması gerektiğini sürücüye bildirir.

Göz üzerinde bulunan çizgi işareti ise aracının farları yandığı zaman yanar.

© Tüm Hakkı Saklıdır 2023 © Altınlar Oto Ford Servis İzmir - Çerez Politikası - (Design by Evogens)