fbpx
Motor Yağı Nedir? Doğru Yağ Seçimi Nasıl Yapılır?
  • 2 Haziran 2020
  • 847

Motor Yağı Nedir? Doğru Yağ Seçimi Nasıl Yapılır?

Motor yağı, motorun çalışmakta olan parçaları arasında kaygan bir tabaka oluşturarak sürtünmekte olan yüzeylerin aşınmalarını önler. Araç için en önemli unsurlardan biridir. Motorda çalışan parçalar bu sayede temizlenir.

Motorun performansını ve yakıt tüketimini etkileyen motor yağı, yanlış veya kalitesiz yağ seçimleri sonucu olumsuz etki verir. Bu yüzden Ford motor yağı değişimi doğru kişiler tarafından yapılmalıdır. Altınlar Oto Özel Ford Servisi 0232 479 12 22 numarası ile kaliteli ve doğru hizmeti vermektedir.

Motor Yağı Değişim Süresi

Araçları üreten firmaların belirlediği zamana göre motor yağı değişimi farklılık gösterebilir. Ancak kullanım şekline ve iklim şartlarına göre periyodik zaman da değişebilir. Bu yüzden ortalama 10.000 km’de bir yağ değişimi yaptırılmalıdır. Bu sayede motor sağlıklı kalacaktır ve ömrü kısalmayacaktır.

Yağ Seçimi Yapılırken Dikkat Edilenler

Servisimiz, araçların motor yapılarına uygun olan yağ seçim ve değişimine dikkat etmektedir. Aracın kilometresine göre viskozite değerleri göz önünde bulundurulur. Kilometreye göre yağ kalınlığı ve inceliği seçilip, viskozite değerlerine göre doğru yağ seçimi yapılır.

Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?

İlk olarak motor yağı değişimi için uygun ve gerekli olan ekipmanlar ile araç yukarıya kaldırılır. Eski motor yağı boşaltılır ve atık yağ kısmına aktarılır. Karter tıpası sıkıldıktan sonra ise yeni motor yağı eklenir. Motor yağ seviyesi, motor yağ çubuğu ile kontrol edilip işlem güvenle tamamlanır ve araç aşağıya indirilir.

© Tüm Hakkı Saklıdır 2023 © Altınlar Oto Ford Servis İzmir - Çerez Politikası - (Design by Evogens)